Nové poznatky o prechladnutí

Nové poznatky o prechladnutí Ako vlastne prechladnutie vzniká. Nádcha a kašeľ boli donedávna považované za hlavného pôvodcu rozširovania pôvodu infekcie. V roku 1973 objav Dr. Owena Hendleyho a Dr. Jacka Gwltneyho tento názor zmenili. Prišli na to že hlavným pôvodcom nachladnutia nie sú vírusy, ktoré sa dostanú do vzduchu z nádchy a kašľa, ale hlavne vírusy ktoré žijú na povrchoch predmetov, s ktorými prichádzame každodenne do styku. Nemýľme si to ale z inými ochoreniami ako je napríklad chrípka tá sa šíri vzduchom. Prechladnutie spôsobuje minimálne 300 rôznych vírusov. Po každom ochorení sa stávame voči konkrétnemu vírusu imúnny, čo žiaľ na množstvo existujúcich vírusov nám moc nepomôže. Je zaujímavé že asi 5 percent ľudí jednoducho nikdy neprechladne. V prípade veľmi silného prechladnutia obvykle ide o dva ochorenia spôsobené dvoma rôznymi vírusmi. Asi štvrtina ochorení prebieha tak že o nich ani nevieme. Ako najúčinnejšie predchádzať prechladnutiu?

V prvom rade by sme mali dbať na pravidelný dostatok vitamínov C a A, ktoré by sme mali prijímať v čerstvej surovej zelenine a ovocí. Vitamínové tabletky obsahujú veľké množstvá vitamínov, s ktorými sa organizmus, pri ich pravidelnom užívaní, naučí plytvať. Potom sa znižuje jeho schopnosť vyťažiť vitamíny z ovocia a zeleniny, kde sa nachádzajú v podstatne menších množstvách. Choroba prebieha podstatne ľahšie a rýchlejšie keď organizmus má dostatok vitamínov ešte pred ochorením. Nedotýkajte sa prstami nosu ani úst. Ruky hrajú pri prenose infekcie primárnu úlohu.

Dbajte o to aby v miestnostiach bol zvlhčený vzduch. Vysušená sliznica je totiž veľmi citlivá voči vstupu infekcie. Umývajte si ruky čo najčastejšie. Stačí opláchnutie vodou. Voda síce vírusy nezničí no spoľahlivo ich spláchne. Ale pozor na jednu dosť zabúdanú vec. Kohútik ktorým si púšťame vodu otáčame rukami z vírusmi a tie ostanú na kohútiku. Keď vodu zatvárame znova sa dotýkame toho istého kohútika a vírusy sa dostanú znova na naše ruky. Preto je vhodné kohútik po umytí rúk zatvárať ručníkom, alebo investovať do zariadenia kde by sa voda zatvárala pomocou fotobunky. Dôležité je aj to aby sme neboli príliš vyčerpaný, a dbali sme na dostatok spánku. Najmä v obdobiach charakteristických pre tieto ochorenia.

späť na prvú stranu


HOME