Smiech ako liek

smiech Je všeobecne známe, že veselá myseľ a radosť priaznivo pôsobia na duševný stav človeka a že dúšok spontánneho prirodzeného smiechu má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Predovšetkým preto, že priaznivo pôsobí na pľúca, prečisťuje dýchacie cesty, podnecuje zdravé emócie, odstraňuje nahromadené nervové napätie a prebytočnú energiu. Pomáha ďalej prekonávať rozličné životné neúspechy, a čo je najdôležitejšie, spríjemňuje život. Preto najnovšie začali lekári mnohým pacientom ordinovať humor ako liek. Viacerí tvrdia, že účinok zdravého smiechu sa vyrovná joggingu. Pri smiechu sa totiž striedavo napínajú a uvoľňujú určité svaly, čo blahodárne pôsobí najmä na dýchanie.

Zdravý smiech podporuje navyše tvorbu a vylučovanie katecholamínov - adrenalínu, noradrenalínu, dopamínu - napospol hormónov, ktoré zasa podporujú vylučovanie endorfínov - látok pôsobiacich na organizmus ako sedatíva a antidepresíva. Treba však povedať, že liečba smiechom nie je nič nového pod slnkom. To potvrdzuje nielen ono stáročné "veselá myseľ - pol zdravia", ale aj skúsenosti takých osobnosti ako bol Hippokrates, Galenos, Aristoteles, Avicenna, Freud, Čechov a ďalší.

V súvislosti so smiechom ako liekom sa často spomína prípad novinára a spisovateľa Normana Cousinsa. Ten v knihe Anatómia jednej choroby opisuje vážnu nemoc, pri ktorej mu lekári dávali nádej už len na niekoľko týždňov života. Bol z toho, samozrejme zúfalý. Možno aj preto nešiel do nemocnice, ale do hotela. Aby zahnal beznádej, začal si púšťať komické filmy. A tie si dávkoval tak ako iní analgetiká. Asi po troch týždňoch, keď už podľa ortieľu lekárov mal byť na druhom svete, napísal odborný medicínsky časopis New English Yournal of Medicine článok o tejto neuveriteľnej príhode. Zdá sa, že zdravý smiech priaznivo stimuluje schopnosť organizmu a mobilizuje v ňom tie mechanizmy, ktoré upevňujú jeho obranyschopnosť. Preto, nezabudnite si tento účinný liek dávkovať každý deň.

späť na prvú stranu


HOME